The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: REECE
Given Names: Eric Elliott
Title and Honours: Mr, AC (1975), Hon. (25 March 1973)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 6 July 1909 - Mathinna, Tasmania
Date of Death: 23 October 1999 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 23 November 1946
Electorate: Darwin/Braddon
Party: ALP
Positions Held: Opposition Leader 27 May 1969 to 3 May 1972.
Minister: Premier 26 August 1958 to 26 May 1969; 3 May 1972 to 31 March 1975; various other portfolios.
Date of Departure: 31 March 1975
Reason for Departure: Resigned.

Comments: Spent 28 years on front bench, never on back bench.
Highest vote ever in Braddon - 14,790 (35.4%) in 1972.
Resigned after ALP set retiring age at 65.
Granted the right to use the title 'Honourable' for life on 25 March 1973.
State funeral service telecast live by ABC (28 October 1999).
Condolence motion in HA & LC 26 October 1999.

House of Assembly Long Room Picture: 488

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania.
Feedback