The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: SADLER
Given Names: Robert James
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 7 January 1846 - Launceston, Tasmania
Date of Death: 10 May 1923 - Launceston, Tasmania

House of Assembly: (1) 9 March 1900 (2) 2 April 1903 (3) 30 April 1909 (4) 23 January 1913
Electorate: (1) Launceston (2) Central Launceston (3) Bass (4) Bass
Party: (1) Liberal Democrat (2) Liberal; Nationalist (from 1919)
Positions Held: Chair Committees 1913-14; 1916-22
Minister: No
Date of Departure: (1) April 1903 (2) April 1909 (3) 30 April 1912 (4) 10 June 1922
Reason for Departure: (3) Defeated.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 263

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005