The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: SHAW
Given Names: George Arthur
Title and Honours: Mr, Hon. (5 October 1998)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 15 August 1932 - Tasmania
Date of Death:

Legislative Council: 25 May 1968
Electorate: Macquarie
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 1982-86; President 21 June 1988 to 14 July 1992
Minister: No
Date of Departure: 23 May 1998
Reason for Departure: Retired.

Comments: Re-elected unopposed 1992.

House of Assembly Long Room Picture: 569

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005