The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: SOUNDY
Given Names: John
Title and Honours: Sir (CBE 1943, Kt 1954): OStJ
Qualifications:
Date and Place of Birth: 14 November 1878 - Dorchester, Dorstet, England
Date of Death: 25 October 1960 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 3 June 1925
Electorate: Denison
Party: Nationalist
Positions Held:
Minister: No
Date of Departure: 24 April 1946
Reason for Departure: Resigned to contest LC seat. Successful.

Legislative Council: 7 May 1946
Electorate: Hobart
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees 9 March 1948 to 27 August 1952.
Minister: No
Date of Departure: 10 May 1952
Reason for Departure: Retired.

Comments: Lord Mayor Hobart 1938-46.

House of Assembly Long Room Picture: 395

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005