The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: STRUTT
Given Names: William Henry
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 6 March 1878 - Melbourne, Victoria
Date of Death: 5 March 1948 - Hobart, Tasmania

Legislative Council: (1) 15 February 1938 (2) 10 May 1947
Electorate: (1) Hobart (2) Queenborough
Party: Independent
Positions Held: Chair Committees February 1946 to March 1948
Minister: No
Date of Departure: (1) 1946 (2) 5 March 1948
Reason for Departure: (1) Seat abolished. (2) Died in office.

Comments: Seat transferred to Queenborough 1947. Re-elected unopposed 1941.

House of Assembly Long Room Picture: 441

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005