The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: URQUHART
Given Names: Donald Campbell
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1848 - London, England
Date of Death: 6 August 1911 - Devonport, Tasmania

House of Assembly: (1) 19 December 1893 (2) 2 March 1894 (3) 9 March 1900 (4) 29 March 1906
Electorate: (1) Cumberland (2) Montagu (3) Zeehan (4) Devonport
Party: Free Trade
Positions Held: Minister 1897-99; Treasurer 1906-09
Date of Departure: (1) December 1893 (2) March 1900 (3) 2 April 1903 (4) 30 April 1909
Reason for Departure: (1) Election declared void. (2) Electoral redistribution; stood for Zeehan. (3) Defeated. (4) Stood for Darwin. Unsuccessful.

Comments: Only Member to represent seat of Montagu.

House of Assembly Long Room Picture: 241

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005