The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: WEDGE
Given Names: John Helder
Title and Honours: Mr
Qualifications:
Date and Place of Birth: 1793 - England
Date of Death: 22 November 1872 - Forth, Tasmania

Legislative Council: (1) 30 March 1855 (2) 9 October 1856 (3) 1 June 1860 (4) 22 June 1866
Electorate: (1) Morven (2) North Esk (3) Hobart (4) Huon
Party: Independent
Positions Held:
Date of Departure: (1) 1856 (2) 1 June 1860 (3) June 1866 (4) 23 July 1868
Reason for Departure: (1) Seat abolished. (2) Transferred to Hobart. (3) Transferred to Huon. (4) Resigned.

Comments:

House of Assembly Long Room Picture: 38

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005