The Parliament of Tasmania from 1856

Surname: WRIEDT
Given Names: Kenneth Shaw
Title and Honours: Mr, Hon (19 December 1972)
Qualifications:
Date and Place of Birth: 11 July 1927 - Melbourne, Victoria
Date of Death: 18 October 2010 - Hobart, Tasmania

House of Assembly: 15 May 1982
Electorate: Franklin
Party: ALP
Positions Held: Opposition Leader 1982-86; Minister 1989-90
Date of Departure: 5 October 1990
Reason for Departure: Resigned.

Comments:
Named and suspended for saying Premier Robin Gray was 'born and bred in the gutter' 20 April 1983. Father of Paula Wriedt MP.
Senator 1 July 1968 to 25 September 1980.
Condolence Motion in HA 20 October 2010. Memorial Service Federation Concert Hall 27 October 2010.

House of Assembly Long
Room Picture: 642

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.
Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.
Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968.
Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [
Parliamentary Library] [Research Service
]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 24 November 2005