Legislative Council Election Results 1959

QUEENBOROUGH - 9 May 1959

Total Enrolled: 6,974
Formal Vote: 5,616
Informal Vote:
96

Candidate
Vote
% Formal Vote
AUSTIN, K.E.  
2,197
39.1%
BAKER, H. S. *
3,419
60.9%

* Sitting member / elected

H. S. Baker received an absolute majority of votes and was elected.

Issue of Writs: 2 April 1959
Nominations Close: 14 April 1959
Polling Day: 9 May 1959
Return of Writs: 15 May 1959

Source: Tasmanian Electoral Commission; Tasmanian Electoral Handbook 1851-1982 (Bennett)

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003