Legislative Council Election Results 1971

QUEENBOROUGH - 22 May 1971

Total Enrolled: 11,207
Formal Vote: 9,613
Informal Vote:
159

Candidate
Vote
% Formal Vote

BROWN, R.H.

1,467

15.26%

CLEMENTE, J.F.
1,593
16.57%
HODGMAN, W.C.
1,931
20.09%
PHILLIPS, W.J.
1,024
10.65%
SHOOBRIDGE, L.M. *
1,006
10.46%
WERTHEIMER, A.K.
1,393
14.49%
WHITE, A.J.
1,199
12.47%

* Sitting member / elected

After distribution of preferences, W.C. Hodgman was elected.

Issue of Writs: 15 April 1971
Nominations Close: 28 April 1971
Polling Day: 22 May 1971
Return of Writs: 28 May 1971

Source: Tasmanian Electoral Commission; Tasmanian Electoral Handbook 1851-1982 (Bennett)

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003