Legislative Council Election Results 1977

QUEENBOROUGH - 28 May 1977

Total Enrolled: 13,523
Formal Vote: 11,165
Informal Vote:
220

Candidate
Vote
% Formal Vote

WHITE, J.C.

3,143

28.15%

RATHBONE, C.
685
6.14%
HODGMAN W.C. *
6,025
53.96%
BROADBY, M.
919
8.23%

GUESDON, C.

393

3.52%

* Sitting member / elected

W. C. Hodgman received an absolute majority of votes and was elected.

Issue of Writs: 14 April 1977
Nominations Close: 29 April 1977
Polling Day: 28 May 1977
Return of Writs: 3 June 1977

Source: Tasmanian Electoral Commission; Tasmanian Electoral Handbook 1851-1982 (Bennett)

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003