Legislative Council Election Results 1989

Queenborough - 27 May 1989

Total Enrolled: 13,255
Formal Vote: 9,990
Informal Vote:
186

Candidate
Vote
% Formal Vote

BECKER, Sue

3,429

34.32%

PEARL, Suzanne

831

8.32%

STOPP, John *

4,821

48.26%

THOMSON, John

909

9.10%

* Sitting member / elected

After distribution of preferences J. Stopp was elected.

Issue of Writs: 13 April 1989
Nominations Close: 3 May 1989
Polling Day: 27 May 1989
Return of Writs: 9 June 1989

Source: Tasmanian Electoral Commission

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003