Legislative Council Election Results 1995

QUEENBOROUGH - 27 May 1995

Total Enrolled: 14,563
Formal Vote: 12,516

Informal Vote: 326

Candidate
Vote
% Formal Vote

BATES, Gerry

2,802

22.39%

CAMERON-TUCKER, Rod

1,089

8.70%

DONNELLY, Peter C.

538

4.30%

GOODLUCK, Jane

2,256

18.02%

HOPSON, Philip

152

1.21%

POS, Margaretta

352

2.81%

RUZICKA, Eva

445

3.56%

STOPS, Timothy J.T.

713

5.70%

WILKINSON, Jim

4,169

33.31%

* Sitting member / elected
(Retiring member Hon. E.J.C. Stopp)

After distribution of preferences J. Wilkinson was elected.

Issue of Writs: 27 April 1995
Nominations Close: 5 May 1995
Polling Day: 27 May 1995
Return of Writs: 8 June 1995

Source: Tasmanian Electoral Commission

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003