Legislative Council Election Results 1948

QUEENBOROUGH - 8 May 1948

Total Enrolled: 4,292
Formal Vote: 3,364
Informal Vote:
72

Candidate
Vote
% Formal Vote
BAKER, H.S.
1,424
42.3%
LEWIS, H.C.
824
24.5%
MILLER, A.J.R.
1,116
33.2%

* Sitting member / elected
(By-election called following the death of W. H. Strutt)

After distribution of preferences H. S. Baker was elected.

Issue of Writs: 12 April 1948
Nominations Close: 26 April 1948
Polling Day: 8 May 1948
Return of Writs: 12 May 1948

Source: Tasmanian Electoral Commission; Tasmanian Electoral Handbook 1851-1982 (Bennett)

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003