Legislative Council Election Results 1968

QUEENBOROUGH - 28 September 1968

Total Enrolled: 9,495
Formal Vote: 8,172
Informal Vote:
125

Candidate
Vote
% Formal Vote

ASHTON, A.M.

328

4.0%

BAKER, R.W.
912
11.2%
BOURKE, E.J.
450
5.5%
BROTHERS, P.C.
400
4.9%
CHURCHILL-MARWOOD, J.
254
3.1%
CLEMENTE, J.F.
1,390
17.0%
HILL, Marjorie L.
405
5.0%
HILLS, M.C.B.
821
10.0%
HODGMAN, W.C.
921
11.3%
HODSON, G.I.A.
526
6.4%
O'CONOR, B.O.
165
2.0%
SHOOBRIDGE, L.M.
979
12.0%
WERTHEIMER, A.K.
621
7.6%

* Sitting member / elected
(By-election called following the death of H. S. Baker)

After distribution of preferences, L. M. Shoobridge was elected.

Issue of Writs: 15 August 1968
Nominations Close: 2 September 1968
Polling Day: 28 September 1968
Return of Writs: 3 October 1968

Source: Tasmanian Electoral Commission; Tasmanian Electoral Handbook 1851-1982 (Bennett)

Return to Legislative Council Page

 

[Committees] [Hansard] [Historical Resources] [House of Assembly]
[Legislative Council] [Parliamentary Library] [Research Service]
Back to HomePage

Maintained by Computer and Electronic Services, Parliament of Tasmania. .
Feedback

Last Update: 19 December 2003