History Resources - Members of Parliament

Robin Trevor Gray

 Robin Trevor Gray

Surname: GRAY

Given Names: Robin Trevor

Title and Honours: Mr, Honourable

Qualifications: BAgrSc

Date and Place of Birth: 1 March 1940 - Kew, Victoria

Date of Death:

 

 

House of Assembly: : 11 December 1976

Electorate: Wilmot/Lyons

Party: Liberal

Positions Held: Opposition Leader 11 November 1981 to 27 May 1982; 29 June 1989 to 17 December 1991. Premier 26 May 1982 to 29 June 1989; various other portfolios.

Date of Departure: 1 December 1995

Reason for Departure: Retired.

Comments:

Granted the right to use the title 'Honourable' for life on 4 August 1992.

House of Assembly Long Room Picture: 618

House of Assembly Long Room Picture Number indicates each Member's position in the photographic record.

Source: Parliament of Tasmania Members Biographical Database, Tasmanian Parliamentary Library.

Additional Reference Material:

A Handbook of Australian Government and Politics, 1890-1964 [by] Colin A. Hughes and B. D. Graham. Canberra, ANU Press, 1968. Biographical Register of the Tasmanian Parliament, 1851-1960 / Scott Bennett and Barbara Bennett. Canberra : ANU, 1980.